Poniedziałek – Piątek 8:00 – 20:00
Stomatologia zachowawcza inaczej ogólna zajmuje się leczeniem zarówno zębów, jak i tkanek okołowierzchołkowych. Usługi z zakresu tej subdyscypliny medycyny mają na celu zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej, a co za tym idzie – zdrowego uśmiechu. Pacjenci, którzy systematycznie odwiedzają gabinet dentystyczny, znacznie zmniejszają ryzyko rozwoju powszechnych chorób uzębienia, w tym m.in. próchnicy i paradontozy.
W ramach stomatologii zachowawczej wykorzystuje się różne rodzaje leczenia, w tym m.in. wypełnienia i rekonstrukcje zębów. Nie mniej istotne są zabiegi z zakresu profilaktyki i higienizacji jamy ustnej, w tym piaskowanie, skaling, polerowanie, a także estetyczne, w tym wybielanie zębów.
Wskazaniem do wykonania zabiegu z zakresu stomatologii ogólnej są:
- próchnica – zaliczana do jednej z najczęstszych, zakaźnych chorób jamy ustnej. Wywołują ją kwasotwórcze bakterie z gatunku Streptococcus mutans, które gromadzą się na powierzchni szkliwa. Próchnicę leczy się za pomocą specjalnych materiałów, którymi wypełnia się miejsca zmienione chorobowo,
- urazy mechaniczne – spowodowane np. uderzeniem lub upadkiem. Na podstawie uszkodzeń lekarz podejmuje decyzję dotycząca sposobu ich naprawy, np. poprzez całkowitą lub częściową odbudowę,
- paradontoza – nieleczona może doprowadzić do utraty zębów. Mając to na uwadze, konieczne jest usunięcie kamienia nazębnego, a w niektórych przypadkach wdrożenie antybiotykoterapii,
- choroby dziąseł – leczenie obejmuje poprawę higieny jamy ustnej poprzez usunięcie zalegających złogów i bakterii. Schorzenia dziąseł mogą prowadzić do odsłonięcia szyjek zębowych, krwawienia, a w konsekwencji nawet utraty zębów,
- wady zgryzu – leczenie wymaga holistycznego podejścia, które angażuje pracę kilkorga specjalistów, w tym np. ortodonty i protetyka. W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta lekarz może zaproponować rozwiązania protetyczne lub aparat ortodontyczny,
- przebarwienia – w celu poprawy estetyki uśmiechu, możliwe jest zastosowanie wkładek wybielających lub skorzystanie z zabiegu na fotelu dentystycznym.
Stomatologia zachowawcza w naszej klinice jest dla pacjentów w każdym wieku. W przypadku dzieci, zawsze odbywa się wizyta adaptacyjna, która ma na celu oswojenie małego pacjenta z fotelem dentystycznym.
Podczas wykonywania zabiegów lekarz dba o odpowiednią edukację pacjenta dotyczącą właściwej higieny jamy ustnej w warunkach domowych, jak i pozabiegowych.
opieka po leczeniu
Dokładne postępowanie po leczeniu uzależnione jest od konkretnego przypadku. Należy postępować zgodnie z zaleceniem stomatologa. Po niektórych zabiegach konieczna jest wizyta kontrolna w celu oceny efektów leczenia i rekonwalescencji.
Warto pamiętać o tym, że nieprawidłowa higiena jamy ustnej prowadzi nie tylko do utraty zębów, ale może być przyczyną rozwoju chorób całego organizmu, w tym układu sercowo-naczyniowego, nerek i stawów.
FAQ
Czy zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej są bezbolesne?
W zależności od procedury leczniczej i stopnia wrażliwości pacjenta na ból, lekarz może zaproponować znieczulenie. Dzięki temu wizyta na fotelu dentystycznym jest całkowicie bezbolesna, co znacznie zwiększa komfort pacjenta.
Jak długo po zabiegu mam powstrzymać się od jedzenia?
O tym, jak długo pacjent po zabiegu powinien powstrzymywać się od jedzenia, uzależnione jest od przeprowadzonej procedury. Po zabiegu należy spytać o to lekarza. Warto jednak odczekać do całkowitego ustąpienia znieczulenia.
- Pon. - Pt. 8:00 - 20:00
- Telefon: (+48) 882 760 958
© 2024 ZUBA sp. z o.o.